17 Feb 2023
praktijk

Publieke toegang tot UBO-register strijdig met Europese grondrechten

In het streven witwassen zoveel mogelijk tegen te gaan, is de Europese Antiwitwasrichtlijn de afgelopen jaren veelvuldig gewijzigd. Zo is voor de lidstaten op grond  van artikel 30 lid 3 Antiwitwasrichtlijn de verplichting ingevoerd om een register aan te houden, waarin per juridische entiteit is vermeld wie de uiteindelijk begunstigde (ultimate beneficial owner, UBO) is. In Nederland is daarom het UBO-register totstandgebracht en in Luxemburg een register van uiteindelijk begunstigden, dat wordt beheerd door de Luxembourg Business Registers (LBR). In een tweetal procedures over een (afgewezen) verzoek om de toegang van het grote publiek tot informatie uit het register te beperken, heeft de Luxemburgse rechter prejudiciële vragen gesteld aan het Hof van Justitie van de Europese Unie (Hof) over de uitleg en de geldigheid van bepalingen van de Antiwitwasrichtlijn. Het Hof heeft hierop bij arrest van 22 november 2022 uitspraak gedaan. Dit artikel bespreekt dit arrest en de (voorlopige) gevolgen daarvan voor de Nederlandse situatie.

1. Achtergrond

De richtlijn tot wijziging van de Vierde Antiwitwasrichtlijn1 heeft de oorspronkelijke tekst2 van artikel 30 lid 5, eerste alinea, onder c), Antiwitwasrichtlijn3 vervangen door:

‘De lidstaten zorgen ervoor dat de informatie over d...

Voor het lezen van dit artikel is een abonnement nodig. Login of vraag een abonnement aan.

Inloggen

Mandatory field
Mandatory field
Wachtwoord vergeten?

Geen abonnement?

Dank voor uw bezoek! Als bezoeker van VAST kunt u onze blogs en wetenschappelijke artikelen inzien, alsmede een indruk krijgen van de noten en praktijkgerichte artikelen. Om alles in te kunnen zien dient u zich als abonnee aan te melden. Der eerste zes weken is nu bovendien gratis kennismaking.

Neem een abonnement

Keywords

Antiwitwasrichtlijn
Financieel recht
Ondernemingsrecht
Persoonsgegevens
Privacy
UBO
UBO-register

Auteur(s)

Karin Land

Senior jurist

LinkedIn